RSMF5JB240R
Manufacturer
Stackpole Electronics, Inc.
VIGOR # :
861090
Description
RES 240 OHM 5W 5% AXIAL
Catalog
Resistors-Through Hole
DataSheet
RSMF5JB240R PDF
Type Description
Series:RSMF
Package:Bulk
Part Status:Active
Resistance:240 Ohms
Tolerance:±5%
Power (Watts):5W
Composition:Metal Oxide Film
Features:Flame Proof, Safety
Temperature Coefficient:±200ppm/°C
Operating Temperature:-55°C ~ 235°C
Package / Case:Axial
Supplier Device Package:Axial
Size / Dimension:0.236" Dia x 0.689" L (6.00mm x 17.50mm)