CPW10R2500FB14
Manufacturer
Vishay / Dale
VIGOR # :
864665
Description
RES 0.25 OHM 10W 1% AXIAL
Catalog
Resistors-Through Hole
DataSheet
CPW10R2500FB14 PDF
Type Description
Series:CPW
Package:Bulk
Part Status:Active
Resistance:250 mOhms
Tolerance:±1%
Power (Watts):10W
Composition:Wirewound
Features:Flame Proof, Pulse Withstanding, Safety
Temperature Coefficient:-
Operating Temperature:-65°C ~ 275°C
Package / Case:Axial
Supplier Device Package:Axial
Size / Dimension:1.875" L x 0.375" W (47.62mm x 9.52mm)