VM2JBR150
Manufacturer
Stackpole Electronics, Inc.
VIGOR # :
865811
Description
RES 0.15 OHM 2W 5% RADIAL
Catalog
Resistors-Through Hole
DataSheet
VM2JBR150 PDF
Type Description
Series:VM
Package:Bulk
Part Status:Active
Resistance:150 mOhms
Tolerance:±5%
Power (Watts):2W
Composition:Wirewound
Features:Flame Proof, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient:±800ppm/°C
Operating Temperature:-55°C ~ 250°C
Package / Case:Radial
Supplier Device Package:-
Size / Dimension:0.433" L x 0.276" W (11.00mm x 7.00mm)
Height - Seated (Max):0.846" (21.50mm)