CFM14JA1R00
Manufacturer
Stackpole Electronics, Inc.
VIGOR # :
868371
Description
RES 1 OHM 1/4W 5% CF MINI
Catalog
Resistors-Through Hole
DataSheet
CFM14JA1R00 PDF
Type Description
Series:CFM
Package:Tape & Box (TB)
Part Status:Active
Resistance:1 Ohms
Tolerance:±5%
Power (Watts):0.25W, 1/4W
Composition:Carbon Film
Features:Flame Retardant Coating, Safety
Temperature Coefficient:±400ppm/°C
Operating Temperature:-55°C ~ 155°C
Package / Case:Axial
Supplier Device Package:Axial
Size / Dimension:0.067" Dia x 0.130" L (1.70mm x 3.30mm)