HVR2500001203FR500
Manufacturer
Vishay BC Components/Beyshlag/Draloric
VIGOR # :
868554
Description
RES 120K OHM 1/4W 1% AXIAL
Catalog
Resistors-Through Hole
DataSheet
HVR2500001203FR500 PDF
Type Description
Series:HVR25
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Resistance:120 kOhms
Tolerance:±1%
Power (Watts):0.25W, 1/4W
Composition:Metal Film
Features:Flame Retardant Coating, High Voltage, Pulse Withstanding, Safety
Temperature Coefficient:±200ppm/°C
Operating Temperature:-55°C ~ 155°C
Package / Case:Axial
Supplier Device Package:Axial
Size / Dimension:0.098" Dia x 0.256" L (2.50mm x 6.50mm)