B20J50RE
Manufacturer
Ohmite
VIGOR # :
868710
Description
RES 50 OHM 5% 20W AXIAL
Catalog
Resistors-Through Hole
DataSheet
B20J50RE PDF
Type Description
Series:Brown Devil® 200
Package:Bulk
Part Status:Active
Resistance:50 Ohms
Tolerance:±5%
Power (Watts):20W
Composition:Wirewound
Features:Flame Retardant Coating, Safety
Temperature Coefficient:±260ppm/°C
Operating Temperature:-
Package / Case:Axial
Supplier Device Package:-
Size / Dimension:0.437" Dia x 2.000" L (11.11mm x 50.80mm)