CMF553K0900CEEB
VIGOR # :
869207
Description
RES 3.09K OHM 1/2W .25% AXIAL
DataSheet
CMF553K0900CEEB PDF
Type Description
Series:CMF
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Resistance:3.09 kOhms
Tolerance:±0.25%
Power (Watts):0.5W, 1/2W
Composition:Metal Film
Features:Flame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient:±25ppm/°C
Operating Temperature:-55°C ~ 175°C
Package / Case:Axial
Supplier Device Package:Axial
Size / Dimension:0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Height - Seated (Max):-
Number of Terminations:2
Failure Rate:-
  • Please confirm the specifications of the products when ordering.
  • MOQ means the minimum order quantity required to purchase each parts.
  • If you have special order instructions,please note it on the ordering pages.
  • The Pre-Shipment Inspection (PSI) will be applied.
  • You can email us to change the order details before shipment.
  • Orders cannot be canceled after shipping the packages.
  • TT in advance (bank transfer), Credit Card, PayPal can be chosen.
  • Cash transfer only. (Transfer with checks and bills are not accepted.)
  • If you need the detailed invoice or tax ID,please email us.
  • FedEx, DHL, and UPS can be selected.
  • You can select whether to charge shipping fee by your shipping account or to charge by our side.
  • The shopping cart will automatically calculate the shipping cost.
  • Delivery time: At the same day (Order deadline is 2pm, HK Time).
  • Delivery date: usually 2 to 7 working days.
  • It is unable to appoint a date of delivery.
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 15 - May 19 2026
Quantity Unit Price Ext. Price
CMF5554K100BHBF
CMF5554K100BHBF
RES 54.1K OHM 1/2W 0.1% AXIAL
AP101 6R8 J
AP101 6R8 J
RES 6.8 OHM 5% 100W TO247-2
RN50C8060BB14
RN50C8060BB14
RES 806 OHM 1/20W .1% AXIAL
CMF553K0900CEEB
CMF553K0900CEEB
RES 3.09K OHM 1/2W .25% AXIAL
CONN RCPT HSNG 2POS KEY-X BLACK
39-02-3A
39-02-3A
LENS YELLOW SLIP ON
8D525W19PA
8D525W19PA
CONN PLUG MALE 19POS GOLD CRIMP