CB15JB1R60
Manufacturer
Stackpole Electronics, Inc.
VIGOR # :
871229
Description
RES 1.6 OHM 15W 5% CERAMIC WW
Catalog
Resistors-Through Hole
DataSheet
CB15JB1R60 PDF
Type Description
Series:CB
Package:Bulk
Part Status:Active
Resistance:1.6 Ohms
Tolerance:±5%
Power (Watts):15W
Composition:Wirewound
Features:Flame Proof, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient:±500ppm/°C
Operating Temperature:-55°C ~ 275°C
Package / Case:Axial
Supplier Device Package:Axial
Size / Dimension:0.512" Square x 1.890" L (13.00mm x 48.00mm)