HVA05FA25M0
Manufacturer
Stackpole Electronics, Inc.
VIGOR # :
872218
Description
RES 25M OHM 1/2W 1% AXIAL
Catalog
Resistors-Through Hole
DataSheet
HVA05FA25M0 PDF
Type Description
Series:HVA
Package:Cut Tape (CT)Tape & Box (TB)
Part Status:Active
Resistance:25 MOhms
Tolerance:±1%
Power (Watts):0.5W, 1/2W
Composition:Metal Film
Features:High Voltage
Temperature Coefficient:±200ppm/°C
Operating Temperature:-25°C ~ 125°C
Package / Case:Axial
Supplier Device Package:Axial
Size / Dimension:0.098" Dia x 0.236" L (2.50mm x 6.00mm)