RN55D16R5FBSL
VIGOR # :
872266
Description
RES 16.5 OHM 1/8W 1% AXIAL
DataSheet
RN55D16R5FBSL PDF
Part Status:Active
Resistance:16.5 Ohms
Tolerance:±1%
Power (Watts):0.125W, 1/8W
Composition:Metal Film
Features:Flame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient:±100ppm/°C
Operating Temperature:-65°C ~ 175°C
Package / Case:Axial
Supplier Device Package:Axial
Size / Dimension:0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)