PR01000107502JR500
Manufacturer
Vishay BC Components/Beyshlag/Draloric
VIGOR # :
877693
Description
RES 75K OHM 1W 5% AXIAL
Catalog
Resistors-Through Hole
DataSheet
PR01000107502JR500 PDF
Type Description
Series:PR01
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Resistance:75 kOhms
Tolerance:±5%
Power (Watts):1W
Composition:Metal Film
Features:Automotive AEC-Q200, Flame Retardant Coating, Safety
Temperature Coefficient:±250ppm/°C
Operating Temperature:-55°C ~ 155°C
Package / Case:Axial
Supplier Device Package:Axial
Size / Dimension:0.098" Dia x 0.256" L (2.50mm x 6.50mm)