FCB410RJ
Manufacturer
VIGOR # :
878275
Description
RES 10.0 OHM 4W 5% RADIAL
Catalog
Resistors-Through Hole
DataSheet
FCB410RJ PDF
Type Description
Series:FC, CGS
Package:Bulk
Part Status:Active
Resistance:10 Ohms
Tolerance:±5%
Power (Watts):4W
Composition:Wirewound
Features:Flame Retardant Coating, Safety
Temperature Coefficient:-80/ +40ppm/°C
Operating Temperature:-55°C ~ 200°C
Package / Case:Radial
Supplier Device Package:-
Size / Dimension:0.197" Dia x 0.953" L (5.00mm x 24.20mm)