ALSR013R000JE12
Manufacturer
Vishay / Dale
VIGOR # :
879023
Description
RES 3 OHM 1W 5% AXIAL
Catalog
Resistors-Through Hole
DataSheet
ALSR013R000JE12 PDF
Type Description
Series:ALSR
Package:Bulk
Part Status:Active
Resistance:3 Ohms
Tolerance:±5%
Power (Watts):1W
Composition:Wirewound
Features:Moisture Resistant
Temperature Coefficient:±50ppm/°C
Operating Temperature:-65°C ~ 250°C
Package / Case:Axial
Supplier Device Package:Axial
Size / Dimension:0.110" Dia x 0.406" L (2.79mm x 10.31mm)