AC03000005609JAC00
Manufacturer
Vishay BC Components/Beyshlag/Draloric
VIGOR # :
880237
Description
RES 56 OHM 3W 5% AXIAL
Catalog
Resistors-Through Hole
DataSheet
AC03000005609JAC00 PDF
Type Description
Series:AC
Package:Cut Tape (CT)Tape & Box (TB)
Part Status:Active
Resistance:56 Ohms
Tolerance:±5%
Power (Watts):3W
Composition:Wirewound
Features:Flame Retardant Coating, Pulse Withstanding, Safety
Temperature Coefficient:-10/ -80ppm/°C
Operating Temperature:-40°C ~ 275°C
Package / Case:Axial
Supplier Device Package:Axial
Size / Dimension:0.189" Dia x 0.512" L (4.80mm x 13.00mm)