CMF5556K900BERE70
Manufacturer
Vishay / Dale
VIGOR # :
880258
Description
RES 56.9K OHM 1/2W .1% AXIAL
Catalog
Resistors-Through Hole
DataSheet
CMF5556K900BERE70 PDF
Type Description
Series:CMF
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Resistance:56.9 kOhms
Tolerance:±0.1%
Power (Watts):0.5W, 1/2W
Composition:Metal Film
Features:Flame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient:±25ppm/°C
Operating Temperature:-55°C ~ 175°C
Package / Case:Axial
Supplier Device Package:Axial
Size / Dimension:0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)