WW2AFT20R0
Manufacturer
Stackpole Electronics, Inc.
VIGOR # :
880976
Description
RES 20 OHM 2.5W 1% AXIAL
Catalog
Resistors-Through Hole
DataSheet
WW2AFT20R0 PDF
Type Description
Series:WW
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Resistance:20 Ohms
Tolerance:±1%
Power (Watts):2.5W
Composition:Wirewound
Features:Moisture Resistant
Temperature Coefficient:±20ppm/°C
Operating Temperature:-55°C ~ 350°C
Package / Case:Axial
Supplier Device Package:Axial
Size / Dimension:0.156" Dia x 0.550" L (3.96mm x 13.97mm)