AC03AT0006809JAC00
Manufacturer
Vishay / Beyschlag
VIGOR # :
882145
Description
RES 68 OHM 5% 3W AXIAL
Catalog
Resistors-Through Hole
DataSheet
AC03AT0006809JAC00 PDF
Type Description
Series:AC-AT
Package:Cut Tape (CT)Tape & Box (TB)
Part Status:Active
Resistance:68 Ohms
Tolerance:±5%
Power (Watts):3W
Composition:Wirewound
Features:Automotive AEC-Q200
Temperature Coefficient:-10/ -80ppm/°C
Operating Temperature:-55°C ~ 250°C
Package / Case:Axial
Supplier Device Package:Axial
Size / Dimension:0.189" Dia x 0.512" L (4.80mm x 13.00mm)