RWR74NR909FRRSL
VIGOR # :
884017
Description
RES 0.909 OHM 5W 1% WW AXIAL
DataSheet
RWR74NR909FRRSL PDF
Type Description
Series:Military, MIL-PRF-39007, RWR74N
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Resistance:909 mOhms
Tolerance:±1%
Power (Watts):5W
Composition:Wirewound
Features:Military, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient:±400ppm/°C
Operating Temperature:-55°C ~ 250°C
Package / Case:Axial
Supplier Device Package:Axial
Size / Dimension:0.312" Dia x 0.875" L (7.92mm x 22.23mm)
Height - Seated (Max):-
Number of Terminations:2
Failure Rate:R (0.01%)