RNC50H4990FRBSL
VIGOR # :
884718
Description
RES 499 OHM 1/10W 1% AXIAL
DataSheet
RNC50H4990FRBSL PDF
Type Description
Series:Military, MIL-PRF-55182/07, RNC50
Package:Bulk
Part Status:Active
Resistance:499 Ohms
Tolerance:±1%
Power (Watts):0.1W, 1/10W
Composition:Metal Film
Features:Military, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient:±50ppm/°C
Operating Temperature:-65°C ~ 175°C
Package / Case:Axial
Supplier Device Package:Axial
Size / Dimension:0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height - Seated (Max):-
Number of Terminations:2
Failure Rate:R (0.01%)