PCF14JT20K0
Manufacturer
Stackpole Electronics, Inc.
VIGOR # :
888890
Description
RES 20K OHM 1/4W 5% AXIAL
Catalog
Resistors-Through Hole
DataSheet
PCF14JT20K0 PDF
Type Description
Series:CF
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Resistance:20 kOhms
Tolerance:±5%
Power (Watts):0.25W, 1/4W
Composition:Carbon Film
Features:Flame Retardant Coating, Safety
Temperature Coefficient:0/ -500ppm/°C
Operating Temperature:-55°C ~ 155°C
Package / Case:Axial, Radial Bend
Supplier Device Package:Panasert
Size / Dimension:0.091" Dia x 0.236" L (2.30mm x 6.00mm)