CB2JB1R20
Manufacturer
Stackpole Electronics, Inc.
VIGOR # :
896348
Description
RES 1.2 OHM 2W 5% CERAMIC WW
Catalog
Resistors-Through Hole
DataSheet
CB2JB1R20 PDF
Type Description
Series:CB
Package:Bulk
Part Status:Active
Resistance:1.2 Ohms
Tolerance:±5%
Power (Watts):2W
Composition:Wirewound
Features:Flame Proof, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient:±200ppm/°C
Operating Temperature:-55°C ~ 275°C
Package / Case:Axial
Supplier Device Package:Axial
Size / Dimension:0.252" Square x 0.709" L (6.40mm x 18.00mm)