WW7FB5R00
Manufacturer
Stackpole Electronics, Inc.
VIGOR # :
902096
Description
RES 5 OHM 6.5W 1% AXIAL
Catalog
Resistors-Through Hole
DataSheet
WW7FB5R00 PDF
Type Description
Series:WW
Package:Bulk
Part Status:Active
Resistance:5 Ohms
Tolerance:±1%
Power (Watts):6.5W
Composition:Wirewound
Features:Moisture Resistant
Temperature Coefficient:±50ppm/°C
Operating Temperature:-55°C ~ 350°C
Package / Case:Axial
Supplier Device Package:Axial
Size / Dimension:0.312" Dia x 1.000" L (7.92mm x 25.40mm)