AC10000001200JAB00
Manufacturer
Vishay BC Components/Beyshlag/Draloric
VIGOR # :
902217
Description
RES 120 OHM 10W 5% AXIAL
Catalog
Resistors-Through Hole
DataSheet
AC10000001200JAB00 PDF
Type Description
Series:AC
Package:Tape & Box (TB)
Part Status:Active
Resistance:120 Ohms
Tolerance:±5%
Power (Watts):10W
Composition:Wirewound
Features:Flame Retardant Coating, Pulse Withstanding, Safety
Temperature Coefficient:-10/ -80ppm/°C
Operating Temperature:-40°C ~ 275°C
Package / Case:Axial
Supplier Device Package:Axial
Size / Dimension:0.315" Dia x 1.732" L (8.00mm x 44.00mm)