RN50E2002CRE6
Manufacturer
Vishay / Dale
VIGOR # :
903642
Description
RES 20K OHM 1/20W .25% AXIAL
Catalog
Resistors-Through Hole
DataSheet
RN50E2002CRE6 PDF
Type Description
Series:Military, MIL-R-10509/8, RN50
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Resistance:20 kOhms
Tolerance:±0.25%
Power (Watts):0.05W, 1/20W
Composition:Metal Film
Features:Flame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient:±25ppm/°C
Operating Temperature:-65°C ~ 175°C
Package / Case:Axial
Supplier Device Package:Axial
Size / Dimension:0.065" Dia x 0.150" L (1.65mm x 3.81mm)