ERG-3SJ161A
VIGOR # :
904187
Description
RES 160 OHM 3W 5% AXIAL
DataSheet
ERG-3SJ161A PDF
Type Description
Series:ERG
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Not For New Designs
Resistance:160 Ohms
Tolerance:±5%
Power (Watts):3W
Composition:Metal Oxide Film
Features:Flame Proof, Safety
Temperature Coefficient:±300ppm/°C
Operating Temperature:-55°C ~ 235°C
Package / Case:Axial
Supplier Device Package:Axial
Size / Dimension:0.217" Dia x 0.591" L (5.50mm x 15.00mm)