CPR071R100KE10
Manufacturer
Vishay / Dale
VIGOR # :
904194
Description
RES 1.1 OHM 7W 10% RADIAL
Catalog
Resistors-Through Hole
DataSheet
CPR071R100KE10 PDF
Type Description
Series:CPR
Package:Bulk
Part Status:Active
Resistance:1.1 Ohms
Tolerance:±10%
Power (Watts):7W
Composition:Wirewound
Features:Flame Proof, Safety
Temperature Coefficient:±400ppm/°C
Operating Temperature:-65°C ~ 275°C
Package / Case:Radial
Supplier Device Package:-
Size / Dimension:1.398" L x 0.375" W (35.51mm x 9.53mm)
Height - Seated (Max):0.360" (9.14mm)