HDM14JT160R
Manufacturer
Stackpole Electronics, Inc.
VIGOR # :
904204
Description
RES 160 OHM 1/4W 5% AXIAL
Catalog
Resistors-Through Hole
DataSheet
HDM14JT160R PDF
Type Description
Series:HDM
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Resistance:160 Ohms
Tolerance:±5%
Power (Watts):0.25W, 1/4W
Composition:Carbon Film
Features:Moisture Resistant
Temperature Coefficient:-500/ +350ppm/°C
Operating Temperature:-55°C ~ 155°C
Package / Case:Axial
Supplier Device Package:Axial
Size / Dimension:0.071" Dia x 0.126" L (1.80mm x 3.20mm)