CP00053R900KE66
Description
RES 3.9 OHM 5W 10% AXIAL
DataSheet
CP00053R900KE66 PDF
Package:Bulk
Part Status:Obsolete
Resistance:3.9 Ohms
Tolerance:±10%
Power (Watts):5W
Composition:Wirewound
Features:Flame Proof, Safety
Temperature Coefficient:±400ppm/°C
Operating Temperature:-65°C ~ 275°C
Package / Case:Axial
Supplier Device Package:Axial
Size / Dimension:0.875" L x 0.375" W (22.22mm x 9.52mm)