FKN5WSJR-73-0R12
Manufacturer
Yageo
VIGOR # :
Description
RES 0.12 OHM 5W 5% AXIAL
Catalog
Resistors-Through Hole
DataSheet
FKN5WSJR-73-0R12 PDF
Type Description
Series:FKN
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Obsolete
Resistance:120 mOhms
Tolerance:±5%
Power (Watts):5W
Composition:Wirewound
Features:Flame Proof, Fusible, Safety
Temperature Coefficient:-
Operating Temperature:-40°C ~ 155°C
Package / Case:Axial
Supplier Device Package:Axial
Size / Dimension:0.256" Dia x 0.689" L (6.50mm x 17.50mm)