CP0020150R0JE66
Manufacturer
Vishay / Dale
VIGOR # :
Description
RES 150 OHM 20W 5% AXIAL
Catalog
Resistors-Through Hole
DataSheet
CP0020150R0JE66 PDF
Type Description
Series:CP
Package:Bulk
Part Status:Obsolete
Resistance:150 Ohms
Tolerance:±5%
Power (Watts):20W
Composition:Metal Oxide Film
Features:Flame Proof, Safety
Temperature Coefficient:±400ppm/°C
Operating Temperature:-65°C ~ 225°C
Package / Case:Axial
Supplier Device Package:Axial
Size / Dimension:2.500" L x 0.625" W (63.50mm x 15.88mm)