FKN3WSJR-73-0R12
Manufacturer
Yageo
VIGOR # :
Description
RES 0.12 OHM 3W 5% AXIAL
Catalog
Resistors-Through Hole
DataSheet
FKN3WSJR-73-0R12 PDF
Type Description
Series:FKN
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Obsolete
Resistance:120 mOhms
Tolerance:±5%
Power (Watts):3W
Composition:Wirewound
Features:Flame Proof, Fusible, Safety
Temperature Coefficient:-
Operating Temperature:-40°C ~ 155°C
Package / Case:Axial
Supplier Device Package:Axial
Size / Dimension:0.197" Dia x 0.610" L (5.00mm x 15.50mm)