PWR4412-2SCR0100F
Description
RES 0.01 OHM 3W 1% RADIAL
Catalog
Resistors-Through Hole
DataSheet
PWR4412-2SCR0100F PDF
Type Description
Series:PWR4412-2S
Package:Bulk
Part Status:Obsolete
Resistance:10 mOhms
Tolerance:±1%
Power (Watts):3W
Composition:Metal Element
Features:Current Sense, Moisture Resistant, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient:±20ppm/°C
Operating Temperature:-55°C ~ 270°C
Package / Case:Radial
Supplier Device Package:-
Size / Dimension:0.600" L x 0.189" W (15.24mm x 4.80mm)
Height - Seated (Max):1.000" (25.40mm)
Number of Terminations:2
Failure Rate:-
  • Please confirm the specifications of the products when ordering.
  • MOQ means the minimum order quantity required to purchase each parts.
  • If you have special order instructions,please note it on the ordering pages.
  • The Pre-Shipment Inspection (PSI) will be applied.
  • You can email us to change the order details before shipment.
  • Orders cannot be canceled after shipping the packages.
  • TT in advance (bank transfer), Credit Card, PayPal can be chosen.
  • Cash transfer only. (Transfer with checks and bills are not accepted.)
  • If you need the detailed invoice or tax ID,please email us.
  • FedEx, DHL, and UPS can be selected.
  • You can select whether to charge shipping fee by your shipping account or to charge by our side.
  • The shopping cart will automatically calculate the shipping cost.
  • Delivery time: At the same day (Order deadline is 2pm, HK Time).
  • Delivery date: usually 2 to 7 working days.
  • It is unable to appoint a date of delivery.
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 16 - May 20 2026
Quantity Unit Price Ext. Price
RES 5.00M OHM 2W 5% RADIAL