MHP-50ATA52-2K7
Manufacturer
Yageo
VIGOR # :
Description
RES 2.7K OHM 1/2W .05% AXIAL
Catalog
Resistors-Through Hole
DataSheet
MHP-50ATA52-2K7 PDF
Type Description
Series:MHP
Package:Tape & Box (TB)
Part Status:Obsolete
Resistance:2.7 kOhms
Tolerance:±0.05%
Power (Watts):0.5W, 1/2W
Composition:Metal Film
Features:-
Temperature Coefficient:±5ppm/°C
Operating Temperature:-55°C ~ 150°C
Package / Case:Axial
Supplier Device Package:Axial
Size / Dimension:0.083" Dia x 0.358" L (2.10mm x 9.10mm)