FKN2WSFR-73-0R27
Manufacturer
Yageo
VIGOR # :
Description
RES 0.27 OHM 2W 1% AXIAL
Catalog
Resistors-Through Hole
DataSheet
FKN2WSFR-73-0R27 PDF
Type Description
Series:FKN
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Obsolete
Resistance:270 mOhms
Tolerance:±1%
Power (Watts):2W
Composition:Wirewound
Features:Flame Proof, Fusible, Safety
Temperature Coefficient:±350ppm/°C
Operating Temperature:-40°C ~ 155°C
Package / Case:Axial
Supplier Device Package:Axial
Size / Dimension:0.177" Dia x 0.453" L (4.50mm x 11.50mm)