NKN3WSFR-73-2R3
Description
RES 2.3 OHM 3W 1% AXIAL
DataSheet
NKN3WSFR-73-2R3 PDF
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Obsolete
Resistance:2.3 Ohms
Tolerance:±1%
Power (Watts):3W
Composition:Wirewound
Features:Flame Retardant Coating, Non-Inductive, Safety
Temperature Coefficient:±300ppm/°C
Operating Temperature:-40°C ~ 200°C
Package / Case:Axial
Supplier Device Package:Axial
Size / Dimension:0.209" Dia x 0.610" L (5.30mm x 15.50mm)