TFSE2K70JE
Manufacturer
Ohmite
VIGOR # :
Description
RES 2.7K OHM 5% 1.5W AXIAL
Catalog
Resistors-Through Hole
DataSheet
TFSE2K70JE PDF
Type Description
Series:TFS
Package:Bulk
Part Status:Active
Resistance:2.7 kOhms
Tolerance:±5%
Power (Watts):1.5W
Composition:Thick Film
Features:Non-Inductive, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient:±100ppm/°C
Operating Temperature:-55°C ~ 200°C
Package / Case:Axial
Supplier Device Package:Axial
Size / Dimension:0.413" x 0.035" Rectangular x 0.827" L (10.50mm x 0.90mm x 21.00mm)