Y1189100K000VM0L
Description
RES 100K OHM 0.005% 0.6W RADIAL
Catalog
Resistors-Through Hole
DataSheet
Y1189100K000VM0L PDF
Type Description
Series:RNC90Z
Package:Bulk
Part Status:Active
Resistance:100 kOhms
Tolerance:±0.005%
Power (Watts):0.6W
Composition:Metal Foil
Features:Non-Inductive
Temperature Coefficient:±2ppm/°C
Operating Temperature:-55°C ~ 175°C
Package / Case:Radial
Supplier Device Package:-
Size / Dimension:0.300" L x 0.105" W (7.62mm x 2.67mm)
Height - Seated (Max):0.336" (8.53mm)
Number of Terminations:2
Failure Rate:M (1%)