KNP-50JB-52-7R5
Description
RES WW 1/2W 5% AXIAL
DataSheet
KNP-50JB-52-7R5 PDF
Type Description
Series:KNP
Package:Bulk
Part Status:Active
Resistance:7.5 Ohms
Tolerance:±5%
Power (Watts):0.5W, 1/2W
Composition:Wirewound
Features:Flame Retardant Coating, Safety
Temperature Coefficient:±300ppm/°C
Operating Temperature:-40°C ~ 200°C
Package / Case:Axial
Supplier Device Package:Axial
Size / Dimension:0.138" Dia x 0.354" L (3.50mm x 9.00mm)