FCR-25JT-52-180K
Manufacturer
Yageo
VIGOR # :
Description
RES 1/4W 5% AXIAL
Catalog
Resistors-Through Hole
DataSheet
FCR-25JT-52-180K PDF
Type Description
Series:FCR
Package:Tape & Box (TB)
Part Status:Active
Resistance:180 kOhms
Tolerance:±5%
Power (Watts):0.25W, 1/4W
Composition:Carbon Film
Features:Flame Proof, Safety
Temperature Coefficient:0/ -700ppm/°C
Operating Temperature:-55°C ~ 155°C
Package / Case:Axial
Supplier Device Package:Axial
Size / Dimension:0.094" Dia x 0.248" L (2.40mm x 6.30mm)