SQP200JB-6R8
Manufacturer
Yageo
VIGOR # :
Description
RES 2W 5% AXIAL
Catalog
Resistors-Through Hole
DataSheet
SQP200JB-6R8 PDF
Type Description
Series:SQP
Package:Bulk
Part Status:Active
Resistance:6.8 Ohms
Tolerance:±5%
Power (Watts):2W
Composition:Wirewound
Features:Anti-Arc, Flame Proof, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient:±300ppm/°C
Operating Temperature:-55°C ~ 155°C
Package / Case:Axial
Supplier Device Package:Axial
Size / Dimension:0.276" Square x 0.709" L (7.00mm x 18.00mm)