MFR50SFTE52-243R
Manufacturer
Yageo
VIGOR # :
Description
RES MF 1/2W 1% AXIAL
Catalog
Resistors-Through Hole
DataSheet
MFR50SFTE52-243R PDF
Type Description
Series:MFR
Package:Tape & Box (TB)
Part Status:Active
Resistance:243 Ohms
Tolerance:±1%
Power (Watts):0.5W, 1/2W
Composition:Metal Film
Features:-
Temperature Coefficient:±50ppm/°C
Operating Temperature:-55°C ~ 155°C
Package / Case:Axial
Supplier Device Package:Axial
Size / Dimension:0.094" Dia x 0.248" L (2.40mm x 6.30mm)