
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | Military, MIL-PRF-55182/01, RNC55 |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Resistance: | 105 kOhms |
| Tolerance: | ±0.1% |
| Power (Watts): | 0.125W, 1/8W |
| Composition: | Metal Film |
| Features: | Military, Moisture Resistant, Weldable |
| Temperature Coefficient: | ±50ppm/°C |
| Operating Temperature: | -65°C ~ 175°C |
| Package / Case: | Axial |
| Supplier Device Package: | Axial |
| Size / Dimension: | 0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm) |
| Height - Seated (Max): | - |
| Number of Terminations: | 2 |
| Failure Rate: | S (0.001%) |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1 |
Current price of RNC55H1053BSRSL65 is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
ERC-55-500 38.3K .1% T-9 EA E3
RES METAL OXIDE 1/2W 5% AXIAL
ERC-55 5.49K 1% T-2 RNC55H5491FR
CAP CER 1206 36PF 25V ULTRA STAB
CAP CER 8200PF 250V X7R 1812
ERC-55-65 105K .1% T-2 RNC55H105
IC REG LINEAR 1.15V 700MA SOT25