OK5655E-R52
Manufacturer
Ohmite
VIGOR # :
Description
RES 5.6M OHM 5% 1/4W AXIAL
Catalog
Resistors-Through Hole
DataSheet
OK5655E-R52 PDF
Type Description
Series:Little Rebel® OK
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Resistance:5.6 MOhms
Tolerance:±5%
Power (Watts):0.25W, 1/4W
Composition:Carbon Film
Features:-
Temperature Coefficient:-800/ +1500ppm/°C
Operating Temperature:-
Package / Case:Axial
Supplier Device Package:Axial
Size / Dimension:0.098" Dia x 0.268" L (2.50mm x 6.80mm)