Y0942131R000B0L
Manufacturer
VPG Foil
VIGOR # :
Description
RES 131 OHM 2W .1% RADIAL
Catalog
Resistors-Through Hole
DataSheet
Y0942131R000B0L PDF
Type Description
Series:VCS232
Package:Bulk
Part Status:Active
Resistance:131 Ohms
Tolerance:±0.1%
Power (Watts):2W
Composition:Metal Foil
Features:Current Sense, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient:±2ppm/°C
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Package / Case:Radial - 4 Leads
Supplier Device Package:-
Size / Dimension:1.240" L x 0.177" W (31.50mm x 4.50mm)
Height - Seated (Max):0.512" (13.00mm)