
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | FKM |
| Package: | Tape & Box (TB) |
| Part Status: | Active |
| Resistance: | 68 Ohms |
| Tolerance: | ±10% |
| Power (Watts): | 0.75W, 3/4W |
| Composition: | Wirewound |
| Features: | Flame Proof, Fusible, Safety |
| Temperature Coefficient: | ±150ppm/°C |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 175°C |
| Package / Case: | Axial |
| Supplier Device Package: | Axial |
| Size / Dimension: | 0.142" Dia x 0.390" L (3.60mm x 9.90mm) |
| Height - Seated (Max): | - |
| Number of Terminations: | 2 |
| Failure Rate: | - |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1 | ||
| 1000 |
Current price of FKM-75KT-73-68R is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
RES 500 OHM 0.002% 0.3W RADIAL
ERC-55-65 1M 1% T-9 RNC55J1004FS
RES MF 3W 1% AXIAL
XTAL OSC VCXO 491.5200MHZ LVDS
JUMPER-H1507TR/A3049A/H1505TR12"
RES 68 OHM 3/4W 10% AXIAL
TERM BLOCK HDR 23POS VERT 5MM