PRSM2JA68K0
Manufacturer
Stackpole Electronics, Inc.
VIGOR # :
Description
RES 68K OHM 2W 5% AXIAL
Catalog
Resistors-Through Hole
DataSheet
PRSM2JA68K0 PDF
Type Description
Series:RSMF
Package:Tape & Box (TB)
Part Status:Active
Resistance:68 kOhms
Tolerance:±5%
Power (Watts):2W
Composition:Metal Oxide Film
Features:Flame Proof, Safety
Temperature Coefficient:±200ppm/°C
Operating Temperature:-55°C ~ 235°C
Package / Case:Axial
Supplier Device Package:Axial
Size / Dimension:0.177" Dia x 0.433" L (4.50mm x 11.00mm)