Y006510R0000B0L
Description
RES 10 OHM 10W 0.1% RADIAL
Catalog
Resistors-Through Hole
DataSheet
Y006510R0000B0L PDF
Type Description
Series:VHP-3
Package:Bulk
Part Status:Active
Resistance:10 Ohms
Tolerance:±0.1%
Power (Watts):10W
Composition:Metal Foil
Features:Current Sense, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient:±2ppm/°C
Operating Temperature:-55°C ~ 150°C
Package / Case:TO-204AA
Supplier Device Package:-
Size / Dimension:1.530" L x 1.000" W (38.86mm x 25.40mm)
Height - Seated (Max):0.335" (8.51mm)