FKN1WSJB-52-10R
Manufacturer
Yageo
VIGOR # :
Description
RES WW 1W 5% AXIAL
Catalog
Resistors-Through Hole
DataSheet
FKN1WSJB-52-10R PDF
Type Description
Series:FKN
Package:Bulk
Part Status:Active
Resistance:10 Ohms
Tolerance:±5%
Power (Watts):1W
Composition:Wirewound
Features:Flame Proof, Fusible, Safety
Temperature Coefficient:±350ppm/°C
Operating Temperature:-40°C ~ 155°C
Package / Case:Axial
Supplier Device Package:Axial
Size / Dimension:0.138" Dia x 0.354" L (3.50mm x 9.00mm)