NSP15AJB-6R2
Manufacturer
Yageo
VIGOR # :
Description
RES WW 15W 5% AXIAL
Catalog
Resistors-Through Hole
DataSheet
NSP15AJB-6R2 PDF
Type Description
Series:NSP
Package:Bulk
Part Status:Active
Resistance:6.2 Ohms
Tolerance:±5%
Power (Watts):15W
Composition:Wirewound
Features:Anti-Arc, Flame Proof, Moisture Resistant, Non-Inductive, Safety
Temperature Coefficient:±300ppm/°C
Operating Temperature:-55°C ~ 155°C
Package / Case:Axial
Supplier Device Package:Axial
Size / Dimension:0.492" Square x 2.362" L (12.50mm x 60.00mm)