ERC6560K400BHEK500
Manufacturer
Vishay / Dale
VIGOR # :
Description
ERC-65-500 60.4K .1% T-2 EK E3
Catalog
Resistors-Through Hole
DataSheet
ERC6560K400BHEK500 PDF
Type Description
Series:ERC
Package:Bulk
Part Status:Active
Resistance:60.4 kOhms
Tolerance:±0.1%
Power (Watts):0.5W, 1/2W
Composition:Metal Film
Features:Moisture Resistant
Temperature Coefficient:±50ppm/°C
Operating Temperature:-65°C ~ 175°C
Package / Case:Axial
Supplier Device Package:Axial
Size / Dimension:0.180" Dia x 0.562" L (4.57mm x 14.27mm)